AAT Meet Results

(updated 11/02/2008)



TRTC/RRRR All-Comers 11/02/2008
Cibola High School, Rio Rancho

 New Mexico USATF - Organization License                     HY-TEK's Meet Manager
                  2008 TRTC/RRRR Cross Country Meet - 11/2/2008                   
                                Cross Country Meet                                
                       Cibola High School - Albuquerque NM                        
                               Last Completed Event                               


Event 2  1000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #7019 Neils Hancock       00 TRTC                    6:57.1    4:19.17        
  2 #6010 Samuel McGuinnis    00 RRRR                    7:40.3    4:45.99        
  3 #7008 Alan Cisneros       01 TRTC                   11:05.0    6:53.19        
  4 #8012 Angelo Sisneros     03 ZIA ROAD RUNNERS       11:38.5    7:14.02        
  5 #8013 Santos Sisneros     04 ZIA ROAD RUNNERS       11:43.3    7:16.98        



Event 1  1000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #7024 Rachael Hendrickso  00 TRTC                    7:09.3    4:26.72        
  2 #7007 Tabitha Cionelo     02 TRTC                    8:56.3    5:33.23        
  3 #7034 Shanyah Taylor      01 TRTC                    9:35.9    5:57.83        
  4 #9017 Teja Williams       03 UNANM                   9:45.1    6:03.52        
  5 #3003 Liesl Barsun        02 ATC                    13:03.1    8:06.54        

 

Event 4  3k Run CC Bantam Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2042 William Stanopiewi  98 AAT                     6:30.9   12:08.64    1   
  2 #9039 Jacob Sanchez       98 UNANM                   6:39.7   12:25.00        
  3 #7009 Dakota Cleveland    98 TRTC                    7:06.6   13:15.07    2   
  4 #2034 Lucas Jepsen        00 AAT                     7:06.9   13:15.65    3   
  5 #1044 Terrence Lukee      98 ACOMA RUNNING CLUB      7:13.8   13:28.50    4   
  6 #7010 Jericho Cleveland   00 TRTC                    7:13.9   13:28.74    5   
  7 #1051 Austin Sanchez      98 ACOMA RUNNING CLUB      7:34.2   14:06.63    6   
  8 #2039 Miguel Otero        98 AAT                     7:41.3   14:19.91    7   
  9 #7022 Christopher Hendri  00 TRTC                    7:47.4   14:31.21    8   
 10 #9964 Tristan Padilla     98 TRTC                    7:47.9   14:32.08    9   
 11 #9038 Haven-Eric Sanchez  98 UNANM                   7:51.0   14:37.97        
 12 #9020 Albe Bedonie        99 UNANM                   7:51.5   14:38.86        
 13 #7006 Nehemiah Cionelo    00 TRTC                    7:53.7   14:42.90   10   
 14 #2022 Kordell Ballard     00 AAT                     7:56.2   14:47.67   11   
 15 #3008 Solomon Barsun      99 ATC                     8:02.5   14:59.30        
 16 #7012 Sequoyah Cleveland  01 TRTC                    8:08.4   15:10.34   12   
 17 #9032 Kevin Martin        01 UNANM                   8:11.0   15:15.29        
 18 #1037 Keagen Chee         01 ACOMA RUNNING CLUB      8:12.0   15:17.13   13   
 19 #9963 Okoya Gachupin      99 UNANM                   8:16.9   15:26.18        
 20 #6006 Cobi House          98 RRRR                    8:17.5   15:27.39        
 21 #8011 James Montoya       98 ZIA ROAD RUNNERS        8:19.2   15:30.53        
 22 #1053 Kameron Victoriano  01 ACOMA RUNNING CLUB      8:21.7   15:35.22   14   
 23 #2028 Samuel Dennison     99 AAT                     8:21.9   15:35.59   15   
 24 #3014 Remington Swanson   99 ATC                     8:32.8   15:55.75        
 25 #6009 Lawson Littleford   99 RRRR                    8:53.2   16:33.84        
 26 #9018 Ethan Antone        98 UNANM                   8:54.0   16:35.41        
 27 #2045 Kensey Troy         02 AAT                     9:19.4   17:22.66   16   
 28 #2027 Jaden Casias        01 AAT                     9:30.7   17:43.73   17   
 29 #2032 Julian Garcia       99 AAT                     9:34.9   17:51.61   18   
 30 #9044 Marcus Seymour      98 UNANM                  10:10.9   18:58.76        
 31 #1043 Noah Keene          03 ACOMA RUNNING CLUB     16:47.5   31:18.00   19   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 TAYLOR RANCH COUGARS         34    2    5    8    9   10   12                
      Total Time:  1:10:30.00                                                     
         Average:    14:06.00                                                     
   2 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRA    37    1    3    7   11   15   16   17   18      
      Total Time:  1:10:07.46                                                     
         Average:    14:01.50                                                     
   3 ACOMA RUNNING CLUB           56    4    6   13   14   19                     
      Total Time:  1:29:45.48                                                     
         Average:    17:57.10                                                     



Event 3  3k Run CC Bantam Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #7018 Toni Marie Gonzale  98 TRTC                    7:08.8   13:19.34        
  2 #7038 Meredith Yepa       98 TRTC                    7:26.9   13:52.95        
  3 #9007 Morgan Davenport    98 UNANM                   7:36.6   14:11.09        
  4 #1024 Talia Paytiamo      99 ACOMA RUNNING CLUB      7:37.1   14:11.99    1   
  5 #6002 Fernandez Joana     98 RRRR                    7:37.6   14:12.88        
  6 #8002 Arena Lewis         98 ZIA ROAD RUNNERS        7:44.9   14:26.57        
  7 #2002 Esther Beck         00 AAT                     7:58.4   14:51.71    2   
  8 #1020 Jayda Lucario       01 ACOMA RUNNING CLUB      8:00.6   14:55.75    3   
  9 #1015 Jasmine Kie         00 ACOMA RUNNING CLUB      8:00.9   14:56.35    4   
 10 #1031 Alyssa Valencia     99 ACOMA RUNNING CLUB      8:03.4   15:01.13    5   
 11 #1033 Raina Victorino     98 ACOMA RUNNING CLUB      8:11.8   15:16.72    6   
 12 #3007 Mason Swanson       98 ATC                     8:14.8   15:22.21        
 13 #1019 Deja Lorenzo        99 ACOMA RUNNING CLUB      8:16.2   15:24.82    7   
 14 #2014 Jessie McQuarie     99 AAT                     8:16.6   15:25.58    8   
 15 #1034 Zoe Victorino       01 ACOMA RUNNING CLUB      8:16.9   15:26.25    9   
 16 #1023 Courtney Paytiamo   01 ACOMA RUNNING CLUB      8:33.6   15:57.28   10   
 17 #7039 Brenna Mora         99 TRTC                    8:36.8   16:03.38        
 18 #2020 Kyra Stafford       02 AAT                     8:37.1   16:03.83   11   
 19 #3005 Haley Monteith      98 ATC                     8:59.0   16:44.63        
 20 #3006 Israel Swanson      01 ATC                     9:01.0   16:48.47        
 21 #1006 Caitlin Felipe      02 ACOMA RUNNING CLUB      9:16.3   17:16.97   12   
 22 #2019 Amanda Salas        00 AAT                     9:17.6   17:19.41   13   
 23 #1009 Halle Garcia        98 ACOMA RUNNING CLUB      9:21.2   17:26.15   14   
 24 #2018 Sydni Peck          00 AAT                     9:28.4   17:39.57   15   
 25 #1011 Utahna Histia       01 ACOMA RUNNING CLUB      9:32.6   17:47.34   16   
 26 #1017 Taya Kie            02 ACOMA RUNNING CLUB      9:52.2   18:23.78   17   
 27 #6003 Camaren Ly          98 RRRR                    9:53.3   18:25.92        
 28 #1002 Tommi Bahe          01 ACOMA RUNNING CLUB     10:13.5   19:03.49   18   
 29 #7016 Erin Fininzio       99 TRTC                   10:25.2   19:25.37        
 30 #2015 Rosemary Morrissay  01 AAT                    10:35.2   19:43.99   19   
 31 #2003 Kayla Beck          02 AAT                    10:51.6   20:14.56   20   
 32 #1001 Haily Bahe          03 ACOMA RUNNING CLUB     12:11.1   22:42.77   21   
 33 #1004 Rebecca Cheromiah   98 ACOMA RUNNING CLUB     12:25.9   23:10.38   22   
 34 #2001 Ashleigh Allpass    02 AAT                    12:58.0   24:10.25   23   
 35 #1016 Marissa Kie         99 ACOMA RUNNING CLUB     13:06.3   24:25.74   24   
 36 #1027 Samantha Sanchez    00 ACOMA RUNNING CLUB     13:25.2   25:00.97   25   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 ACOMA RUNNING CLUB           19    1    3    4    5    6    7    9   10   12 
      Total Time:  1:14:21.94                                                     
         Average:    14:52.39                                                     
   2 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRA    49    2    8   11   13   15   19   20   23      
      Total Time:  1:21:20.10                                                     
         Average:    16:16.02                                                     



Event 6  3k Run CC Midget Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #8010 Colton Lewis        96 ZIA ROAD RUNNERS        6:47.8   12:40.20        
  2 #6007 Noah Kramer         97 RRRR                    7:12.4   13:25.94    1   
  3 #2029 Matt Fort           97 AAT                     7:15.1   13:31.03        
  4 #2038 Jorge Otero         97 AAT                     7:17.1   13:34.77        
  5 #1041 Joshua Garcia       97 ACOMA RUNNING CLUB      7:17.8   13:35.98        
  6 #9036 Pashen Quintana     96 UNANM                   7:21.3   13:42.58        
  7 #7015 Christopher Fininz  96 TRTC                    7:24.9   13:49.28        
  8 #7028 Noah Mascarenas     97 TRTC                    7:27.7   13:54.56        
  9 #6013 Satyam Patel        96 RRRR                    7:40.1   14:17.61    2   
 10 #2025 Bryce Bitsie        97 AAT                     7:44.2   14:25.28        
 11 #6005 Zachary Hickam      97 RRRR                    7:47.7   14:31.73    3   
 12 #6014 Austin Javier       97 RRRR                    7:51.6   14:39.04    4   
 13 #3013 Augustus Swanson    97 ATC                     7:52.2   14:40.21        
 14 #7017 Joseph Gallegos     97 TRTC                    7:52.3   14:40.38        
 15 #9037 Jason Riley         97 UNANM                   7:54.2   14:43.86        
 16 #6008 Hunter Littleford   96 RRRR                    8:09.3   15:12.06    5   
 17 #8009 Tomas Kaneshiro     97 ZIA ROAD RUNNERS        8:11.1   15:15.43        
 18 #1054 Marcus Victorino    96 ACOMA RUNNING CLUB      8:14.3   15:21.43        
 19 #6012 Christian Page      96 RRRR                    8:31.4   15:53.26    6   
 20 #6011 Brice Melugin       96 RRRR                    8:43.9   16:16.52    7   
 21 #1048 Austyn Salvador     97 ACOMA RUNNING CLUB      8:49.7   16:27.33        
 22 #9967 Nate Mcternan       97 UNANM                   9:00.8   16:47.97        
 23 #8008 Jared Garcia        97 ZIA ROAD RUNNERS        9:40.7   18:02.49        
 24 #7036 Jordan Waquie       97 TRTC                    9:47.0   18:14.17        
 25 #1035 Charles Alonzo      97 ACOMA RUNNING CLUB      9:49.9   18:19.51        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 RIO RANCHO RUNNING RAMS      15    1    2    3    4    5    6    7           
      Total Time:  1:12:06.38                                                     
         Average:    14:25.28                                                     



Event 5  3k Run CC Midget Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #9958 Jazzy Padilla       97 UNANM                   6:58.1   12:59.38        
  2 #9959 Lexys Pino          96 TRTC                    7:01.2   13:05.10    1   
  3 #7037 Kalei Yepa          97 TRTC                    7:01.5   13:05.59    2   
  4 #1007 Chloe Felipe        96 ACOMA RUNNING CLUB      7:34.0   14:06.23        
  5 #7005 Moriah Cionelo      96 TRTC                    7:37.2   14:12.24    3   
  6 #2013 Jamie McQuarie      96 AAT                     7:38.7   14:15.05        
  7 #7023 Erin Hendrickson    97 TRTC                    7:46.2   14:29.00    4   
  8 #9001 Malika Bahe         96 UNANM                   7:48.3   14:32.98        
  9 #9965 Janai Compos        97 UNANM                   7:55.5   14:46.32        
 10 #2021 Lia Stefanovich     97 AAT                     7:57.8   14:50.57        
 11 #2017 Tania Orozco        97 AAT                     8:12.3   15:17.59        
 12 #7001 Rebecca Castillo    97 TRTC                    8:13.8   15:20.46    5   
 13 #6004 Amanda Mendez       96 RRRR                    8:32.8   15:55.84        
 14 #3020 Daniel-hannah Grac  97 ATC                     8:41.8   16:12.66        
 15 #1021 Kiana Martin        97 ACOMA RUNNING CLUB      8:52.2   16:32.09        
 16 #6001 Ashley Cooke        96 RRRR                    9:33.4   17:48.81        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 TAYLOR RANCH COUGARS         15    1    2    3    4    5                     
      Total Time:  1:10:12.39                                                     
         Average:    14:02.48                                                     



Event 8  4k Run CC Youth Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2043 Kyle Toledo         94 AAT                     6:10.7   15:21.23    1   
  2 #9027 Ryan Lesansee       95 UNANM                   6:16.3   15:35.07        
  3 #1039 Augustus Cuch       95 ACOMA RUNNING CLUB      6:21.2   15:47.27    2   
  4 #1049 Christopher Salvad  95 ACOMA RUNNING CLUB      6:21.9   15:49.18    3   
  5 #2044 Shamen Tom          95 AAT                     6:22.0   15:49.33    4   
  6 #7035 Matthew Trujillo    95 TRTC                    6:26.6   16:00.68    5   
  7 #2048 Reid Longley        94 AAT                     6:27.7   16:03.47    6   
  8 #9960 Jordan Farrell      94 ATC                     6:28.7   16:05.93        
  9 #1046 Josh Paytiamo       94 ACOMA RUNNING CLUB      6:40.6   16:35.65    7   
 10 #2036 William Longenbaug  95 AAT                     6:45.1   16:46.87    8   
 11 #2033 Patrick Gonzales    95 AAT                     6:46.6   16:50.52    9   
 12 #1047 Dathan Reed         95 ACOMA RUNNING CLUB      7:02.0   17:28.89   10   
 13 #2046 Darrion Yazzie      95 AAT                     7:34.7   18:50.07   11   
 14 #1038 Justin Chino        95 ACOMA RUNNING CLUB      7:41.6   19:07.18   12   
 15 #7021 Charles Hendrickso  95 TRTC                    7:50.6   19:29.48   13   
 16 #3015 Timmie Vasquez      94 ATC                     7:57.6   19:46.93        
 17 #7002 Zachary Castillo    94 TRTC                    8:16.3   20:33.55   14   
 18 #7032 Allen Robeson       94 TRTC                    8:33.1   21:15.30   15   
 19 #7030 Kevin Metz          94 TRTC                    8:33.9   21:17.17   16   
 20 #1052 Dion Victoriano     95 ACOMA RUNNING CLUB      8:37.4   21:25.78   17   
 21 #9043 Augustine Seymour   94 UNANM                   9:57.1   24:44.00        
 22 #3012 Jacob Nowell        95 ATC                    10:16.2   25:31.51        
 23 #7014 Alexander Fininzio  94 TRTC                   10:26.1   25:56.18   18   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRA    28    1    4    6    8    9   11                
      Total Time:  1:20:51.42                                                     
         Average:    16:10.29                                                     
   2 ACOMA RUNNING CLUB           34    2    3    7   10   12   17                
      Total Time:  1:24:48.17                                                     
         Average:    16:57.64                                                     
   3 TAYLOR RANCH COUGARS         63    5   13   14   15   16   18                
      Total Time:  1:38:36.18                                                     
         Average:    19:43.24                                                     



Event 7  4k Run CC Youth Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #9957 Jennalee Thurman    95 UNANM                   7:02.9   17:30.97        
  2 #2016 Jessica Nelson      95 AAT                     7:30.4   18:39.24        
  3 #1008 Arianne Garcia      95 ACOMA RUNNING CLUB      7:54.5   19:39.33        
  4 #9966 Jolanda Cuch        94 UNANM                   7:59.5   19:51.65        
  5 #9003 Ava Bedonie         94 UNANM                   8:23.1   20:50.30        
  6 #3004 Natalie Cannon      94 ATC                     9:10.5   22:48.19        
  7 #8003 Tiffany Montoya     95 ZIA ROAD RUNNERS        9:11.8   22:51.31        
  8 #9962 Alexis Wade         95 UNANM                  10:06.8   25:08.01        
  9 #9961 Roslyn Lente        95 UNANM                  11:03.1   27:28.00        



Event 10  5k Run CC Intermediate Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2037 Chase Martinez      93 AAT                     6:24.4   19:54.10        
  2 #2040 David Rokisky       92 AAT                     7:28.4   23:12.84        



Event 9  5k Run CC Intermediate Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #2047 Jenna Stanopiewicz  93 AAT                     8:06.6   25:11.61        
  2 #1014 Savannah Johnson    93 ACOMA RUNNING CLUB      8:08.5   25:17.67        



Event 12  5k Run CC Young Men
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #9026 Jared Lesansee      90 UNANM                   6:14.8   19:24.45        



Event 11  5k Run CC Young Women
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1012 Doreena Howeya      91 ACOMA RUNNING CLUB     10:37.6   33:00.77